Oslava 70. výročí založení SDH Háje.

V sobotu dne 4. září 2021 se v naší obci konala velká oslava k 70. letům od založení Sboru dobrovolných hasičů Háje.

Slavnostní den byl zahájen nástupem členů sporu, zástupců obce Háje a zástupců okolních SDH a položením věnce k pomníku spoluobčanů umučených za II. Světové války.

Po projevu starosty obce Háje p. Davida Lukšana, který zmínil historii SDH a jejím členům poděkoval za dlouholetou výbornou spolupráci s obcí Háje. Pak společně s dalšími zástupci obecního úřadu Háje předal současnému starostovi SDH p. Břetislavu Gregorkovi nový slavnostní prapor.

Následoval projev starosty SDH Háje p. Břetislava Gregorka, ve kterém kromě historie uvedl i současnost sboru. Starosta SDH pak připnul pamětní stuhy na nový slavnostní prapor SDH Háje a na prapory ostatních zúčastněných okolních sborů. Poté proběhlo ocenění dlouholetých a významných členů sboru SDH Háje.

Následoval přesun všech přítomných v pochodovém tvaru a za přispění lidové kapely z návsi na obecní hřiště, kde byly připraveny další části oslav.

Součástí tohoto významného dne byl 5. ročník Memoriálu Václava Kopala v požárním sportu. Tohoto ročníku se zúčastnilo rekordních 7 soutěžních hasičských týmů. Po dramatických bojích ve dvou kolech se celkovým vítězným týmem stali hasiči z Hájů a obdrželi putovní pohár a hlavní cenu Memoriálu.

Další součástí slavnostního dne byly statické ale i dynamické ukázky složek integrovaného záchranného systému, tj. hasičů, policie a zdravotnické záchranné služby a dále pak policie ČR, armády ČR a vězeňské služby. Všechny zmíněné organizace přivezli kromě svých zástupců také svoji techniku, výzbroj a výstroj. Armáda ČR předvedla v dynamické ukázce bojové umění musado, které používá ve výcviku i v boji. Vězeňská služba předvedla ochranu fiktivního převáženého vězně při přepadení eskorty včetně eliminace záškodníků. Dobrovolní hasiči ze Zalužan společně se zdravotnickou záchrannou službou předvedli vyproštění dvoučlenné posádky, složené z figurantů z místního SDH, z havarovaného osobního vozidla a její předání zdravotnické záchranné službě.
Kromě již zmíněné techniky byly k vidění také historické vojenské automobily, na kterých majitelé rádi svezli hájecké děti.

Historie sboru

Místní jednotka požární ochrany byla v Hájích založena roku 1951. Jejím velitelem se stal pan Jiří Vejvoda. Požární sbor vlastnil od roku 1952 stříkačku PS4. Pro rozlehlost obce je však tato nevyhovující, proto je mu později přidělena PS8.

Mimo cvičení se stříkačkou a její údržby provádí hasiči v celé obci preventivní protipožární prohlídky, zejména komínů o čemž pořizují zápisy, účastní se brigád na zvelebování obce, požárních hlídek v době žní, pravidelně pořádají sběr starého železa.

Z kulturních a společenských akcí pořádají plesy, taneční zábavy, ve spolupráci s obcí mikulášskou nadílku, různé souteže ke dni dětí apod. Některé z těchto akcí se tradují dodnes.

Významný byl také podíl hasičů na stavbě požární zbrojnice koncem roku 1960 i její rekonstrukce ve druhé polovině osmdestáchých let.

Během existence sboru provedli jeho členové řadu zásahů v obci a okolí (zejména při lesních požárech), včetně účasti na hašení na rozsáhlém požáru Svaté Hory roku 1978, nelze zapomenout anizappojení místních hasičů do požárního sportu, kde dosahovali úspěchů v kategorii dospělých i mládeže (hra plamen) zejména v 70. letech.

V devadesátých letech vzniká Sdružení Hasičů Čech, Moravy a Slezska jako nástupnická organizace ČSPO a tedy i místní organizace Svazu požární ochrany se vrací k tradičnímu označení Sbor dobrovolných hasičů Háje.

V té době se již dospělí ani dorost soutěží nezůčastňují a poslední družstvo mladých požárníků končí svojí činnost v roce 1991. SDH také ztrácí členství v Příbramském okrsku.

Po období jistého útlumu se činnost sboru začíná obnovovat a zaměřuje se zejména na pořádání různých kulturních a společenských akcí v obci, zájezdů, akcí pro děti, ale i pomoc obci, např. při úpravě hřiště.

V letech 1999 – 2003 si získal oblibu turnaj ve fotbale o putovní pohár popřádaný na místním hřišti, vždy za účasti několika mužstev z Hájů a okolních obcí.

Výroční valnou hromadou konanou 31.ledna 2003 je přijat návrh na opětovné začlenění SDH Háje do 1.okrsku Příbram. Toho času má sbor 44. členů.

Předsedové a starostové sboru od jeho založení:

1981 - 1955            Jiří Vejvoda

1956 - 1960            Václav Drechsler

1961 - 1962            Josef Fous

1962 - 1966            Josef Šoun

1967 - 1971            František Němec

1972 - 1976            František Vitiš

1977 - 1989            Václav Kopal

1990 - 1997            Václav Sklenář

1998 - 2000            Milan Pinc

2001 - 2019            Daniel Vitiš

2020 -                    Břetislav Gregorek II.